آبی، بنفش، قرمز، مشکی، سبز، طلایی. بیشتر مردم این کلمات را به عنوان رنگ‌های مختلف طیف مرئی می‌شناسند. اما در دنیای فناوری، شرکت آمریکایی وسترن دیجیتال از این رنگ ها برای مشخص کردن انواع هارد‌ دیسک‌های اینترنال و SSD خود انتخاب کرده است. خب، حالا تصور کنید قصد اسمبل کردن یک کامپیوتر را دارید، یا در حال تکمیل یک آرایه رید و یا NAS هستید، می‌خواهید یک دیسک مشکل دار را با یک دیسک جدید تعویض کنید، یا اینکه فقط قصدتان توسعه و آپگرید سیستم ذخیره‌سازی فعلی‌تان است. چطور تشخیص می‌دهید کدام رنگ‌ از رنگ‌های درایوهای وسترن دیجیتال مناسب کارتان است؟ شاید قبل از مطالعه این مقاله، موضوع کمی برایتان مبهم باشد. امادر این نوشته سعی خواهیم کرد با توصیف هر کدام از این دسته بندی ها شما را در تصمیمی که می‌گیرید کمک کنیم. 

از آن‌جایی که همه درایوها به صورت یکسان ساخته نشده‌اند، قطعا نمی‌خواهید درایوی بخرید که تحمل میزان خواندن و نوشتن مورد نظر شما را نداشته باشد؛ چرا که در این صورت به زودی دچار مشکل خواهید شد. از طرف دیگر هم برای استفاده‌های ساده و روزمره نیاز به درایوهای بزرگ و گران‌قیمت نخواهید داشت.

WDآبی: درایوی برای تمام فصول😏

سری آبی WD بیشتر برای مصارف عمومی به کار می رود. این سری با ظرفیت‌های بالا، سرعت ترتیبی خواندن/نوشتن مناسب، قیمت مقرون به صرفه برای کاربران خانگی و استفاده های روزمره بسیار مناسب است. هارد دیسک‌های این سری دارای ظرفیت بین 250GB تا 6TB و سرعت چرخش 5400 و 7200دور در دقیقه هستند.

هارد دیسک‌های آبی وسترن دیجیتال برای ذخیره سازی همه چیز مناسبند. از ذخیره عکس و فیلم و موزیک گرفته تا اجرای بازی.هر وقت تصمیم گیری برایتان سخت شد، شک نکنید و یک درایو آبی وسترن دیجیتال تهیه کنید.

هارد اینترنال وسترن دیجیتال آبی

WDسبز: دوست‌دار محیط زیست

این سری در‌واقع همان سری آبی است با اندکی تفاوت؛ و این تفاوت آن‌قدر ناچیز است که شاید اصلاً به چشم نیاید. سری سبز وسترن دیجیتال همان‌طور که از رنگش مشخص است دوست دار محیط زیست است، انرژی کمتری مصرف می کند، سر و صدای کمتری دارد و ارزان‌تر است. اما از آن طرف ممکن است کارایی و طول عمرش نسبت به وسترن دیجیتال آبی کمی کم‌تر باشد.

WD مشکی: انتخاب حرفه‌ای‌ها😎 

اگر انتظار بالاترین کارایی را دارید سری مشکی وسترن دیجیتال بهترین انتخاب شماست. ظرفیت این درایوها از 1 تا 6 ترابایت است. این هارد دیسک ها برای گیمرها و کامپیوترهایی که بالاترین کارایی و قابلیت اطمینان را نیاز دارند عالی است. کارایی بالا، ظرفیت کش زیاد، سرعت بالا. این ها مشخصه این سری هستند. از طرفی با توجه به این ویژگی‌ها ممکن است کمی صدا و گرمای بیشتری داشته باشد.

WD قرمز: سرخی NAS از من😁 

مناسب برای استفاده در NAS ( ذخیره‌ساز متصل به شبکه). با توجه به اینکه NASها 7روز هفته و 24ساعته روشن و در حال فعالیت هستند باید بار کاری زیادی را تحمل کنند. کارایی خواندن در هارد سری قرمز وسترن دیجیتال کمی بهتر از کارایی نوشتن در آن است. از دیگر ویژگی‌های این سری مصرف انرژی و ایجاد صدای کم‌تر است. با توجه به اینکه هارد دیسک‌های قرمز وسترن دیجیتال از فناوری NASware استفاده می‌کنند بهترین گزینه برای استفاده در محیط NAS و استفاده در RAID هستند.

WD بنفش: چشم‌های همیشه باز

بهترین واژه برای توصیف هارد دیسک بنفش وسترن دیجیتال «نظارت» است. یعنی اینکه درایوهای این سری نیز توانایی این را دارند که 7روز هفته و 24 ساعته فعالیت داشته باشند. از آنجا که در سیستم‌های نظارت تصویری (مانند DVRو XVRو NVR) معمولاً عمل نوشتن اطلاعات بیشتر از خواندن آن صورت می گیرد، کارایی نوشتن در سری بنفش وسترن دیجیتال بهتر از کارایی خواندن از آن است. این سری از فناوری AllFrame استفاده می‌کند که خطاها را حین ذخیره تصاویر و ویدئوها کمینه می‌کند.

WDطلایی: فوق حرفه‌ای و لاکچری

سری طلایی هارد دیسک های وسترن دیجیتال برای استفاده در دیتاسنترها طراحی شده اند. این‌ها هارد دیسک های سطح بالایی هستند که برای راهکارهای سازمانی طراحی شده‌اند و توانایی هندل کردن 550 ترابایت داده در سال و 2میلیون ساعت زمان تا خرابی را دارند. سری طلایی هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال از فناوری‌هایی مانند StableTrac، سنسور شوک Multi-axis و فناوری ارتفاع پرواز پویا بهره می برند. این ها گران ترین و به روزترین هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال هستند.سری طلایی وسترن دیجیتال بهترین عمل‌کرد را در سرورها دارند و برای میزبانی وب و مجازی‌سازی شدیدا پیشنهاد می شوند.

خواه شما نیاز به کارایی بیشتری داشته باشید یا قابلیت اطمینان بالاتر و یا ظرفیت بیشتر وسترن دیجیتال شما را برای به انجام رساندن تمام این کارها کمک می کند. نظارت تصویری، بازی، ذخیره‌سازهای تحت شبکه. هر چه بخواهید، تنها با نگاه کردن به رنگ هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برای اطلاع از قیمت و موجودی هارد دیسک های وسترن دیجیتال به صفحه اختصاصی آن در ابر بازار مراجعه فرمایید.